تقویم نویسندگان

سید جعفر شهیدی

سید جعفر شهیدی در بروجرد متولد شد. تحصیلات دینی خود را در حوزة علمیة قم و نجف تا اخذ درجة اجتهاد ادامه داد و از محضر استادانی چون آیت‌الله العظمی بروجردی بهره برد. در 1327 هـ . ش به وطن بازگشت و از 1328هـ . ش همکاری خود را با علامه دهخدا در لغت نامه آغاز کرد

سید جعفر شهیدی در بروجرد متولد شد. تحصیلات دینی خود را در حوزة علمیة قم و نجف تا اخذ درجة اجتهاد ادامه داد و از محضر استادانی چون آیت‌الله العظمی بروجردی بهره برد. در 1327 هـ . ش به وطن بازگشت و از 1328هـ . ش همکاری خود را با علامه دهخدا در لغت¬نامه آغاز کرد. او از  1330هـ . ش در دبیرستان¬های تهران به تدریس پرداخت و مجلة «فروغ علم» را منتشر کرد. در 1332 هـ . ش موفق به اخذ درجة لیسانس از دانشکدة معقول و منقول شد. در 1335 هـ . ش لیسانس ادبیات فارسی گرفت. بعد تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه داد و در 1340 هـ  .ش موفق به اخذ درجه دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شد و از همان سال در دانشکدة ادبیات دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و تا پایان عمر شاگردان زیادی تربیت کرد. دکتر شهیدی در 1342 هـ . ش به سمت معاونت مؤسسة لغت نامة دهخدا منصوب شد. در 1346هـ . ش در زمرة همکاران محمد معین در تألیف فرهنگ فارسی معین درآمد. در همین سال رئیس مؤسسة لغت نامة دهخدا شد. دکتر شهیدی از آن پس سفرهای متعددی به کشورهای  مصر، الجزایر، عراق، چین و آمریکا کرد. در 1368 هـ . ش مرکز بین-المللی آموزش زبان فارسی را در چین تأسیس کرد و در 1373هـ . ش استاد افتخاری دانشگاه پکن شد. در  1374 هـ . ش پس از سال‌ها تحقیق و پژوهش، نشان درجه یک علمی کشور را از رئیس جمهوری وقت دریافت کرد. دکتر شهیدی در 23 دی ماه 1386 هـ . ش در تهران درگذشت. بیش از صد مقاله به زبان فارسی و عربی از وی باقی مانده است که قسمتی از مقالـه‌های فارسـی ایشان در مجموعه¬ای به نام «دیروز تا امروز» به کوشش هرمز ریاحی و شکوفه شهیدی به چاپ رسیده است. مقاله‌های عربی استاد نیز در مجله‌های ایران، الجزیره و عراق انتشار یافته است. آثار متعددی از این استاد برجسته باقی مانده است که از آن جمله می‌توان به تألیف کتاب‌های «مهدویت در اسلام»، «جنایات تاریخ» (3 جلد)، «چراغ روشن در دنیای تاریک یا زندگی امام سجاد(ع)»، «مجموعه مقالات یادنامة علامه امینی» (با همکاری محمدرضا حکیمی)، «محیط ادب»، «مجموعة سی گفتار به پاس پنجاه سال تحقیقات و مطالعات سید محمد محیط طباطبایی» (با همکاری حبیب یغمایی، محمدابراهیم باستانی پاریزی و ایرج افشار)، «قیام امام حسین (ع)»، «تاریخ تحلیلی اسلام»، «زندگانی حضرت فاطمه(س)»، «آشنایی با زندگانی علی بن الحسین (ع)»، «‌عرشیان»، «شرح مثنوی شریف»، «علی از زبان علی، شرح زندگانی امیر مؤمنان»، «شرح لغات و مشکلات دیوان انوری» و ترجمه کتاب‌های «ابوذر غفاری نخستین انقلابی اسلام»، «شیرزن کربلا» بنت الشاطی، «انقلاب بزرگ» طه حسین و «نهج¬البلاغه» و تصحیح  کتاب‌های «آتشکدة آذر» لطفعلی بیگ آذر بیگدلی و «درة نادره» میرزا مهدی خان استرابادی اشاره کرد. برخی از آثار استاد مانند «قیام امام حسین (ع)»، «زندگانی حضرت فاطمه (س)» و «تاریخ تحلیلی اسلام» به زبان‌های عربی، انگلیسی، ترکی و یونانی ترجمه شده است. کتاب‌های «درة نادره» در 1361هـ . ش، «زندگانی حضرت فاطمه (س)» در 1362 هـ . ش، ترجمه «نهج البلاغه» در 1369 هـ . ش و «شرح مثنوی» در 1380 هـ . ش برندة جایزة کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.  
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی  برگزاری مراسم بزرگداشتی در6 خرداد ماه 1387هـ . ش ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به خانواده استاد اهدا نمود.


ايران، تهران، خيابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2، طبقه همکف، واحد اهل قلم
صندوق پستی : 1455-13145
كد پستي : 1315773411

تمامی حقوق این سایت متعلق به خانه کتاب است