علی‌اکبر تورانیان رییس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی در گفت و گو با روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، با اشاره به نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: با توجه به شرایط و موقعیت بیماری کرونا و تغییر سبک زندگی و کسب و کار برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب راهکار بسیار خوبی برای برون‌رفت از شرایط موجود در حوزه نشر به شمار می‌آید.

 

وی ادامه داد: در این میان ما چند راه داشتیم؛ نخست اینکه ببینیم چه زمانی کرونا تمام می‌شود تا کارها به روال عادی برگردد اما نگاه دیگر این بود از این تهدیدی که زندگی و کسب و کار مردم را تهدید می‌کند به عنوان یک فرصت استفاده کنیم.

 

تورانیان با بیان اینکه گزینه دوم صحیح‌ترین کار است، عنوان کرد: اکنون شیوه زندگی و تحصیل برای اقشار مختلف جامعه متفاوت شده و سبک زندگی به سمت مجازی شدن حرکت کرده است و این فرصت بهترین موقعیت بود تا نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خود را با این شرایط تطبیق دهد و در قالب مجازی برگزار شود.

 

وی یادآور شد: با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران پویایی و فعالیت فرهنگی در صنعت نشر کشور ایجاد می‌شود و اقدام بسیار خوب و پسندیده‌ای است که می‌توان در سال‌های آتی آن را ادامه داد و گام بلندی برای حوزه کتاب به شمار می‌آید.

 

وی با بیان اینکه کسب و کار و زندگی امروزه در فضای مجازی دنبال می‌شود، تاکید کرد: ما برای اینکه با شرایط روز دنیا هماهنگ باشیم از این تهدید می‌توانیم به عنوان یک فرصت بسیار خوب استفاده کرده و نمایشگاه‌ها را به شکل مجازی برگزار کنیم زیرا قطعا بهره‌های خوبی به همراه خواهد داشت.

 

تورانیان افزود: زمانی که شرایط کار به‌گونه‌ای است که کتابفروشی‌ها نمی‌توانند چندان فعال باشند و آمار فروش کتاب‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است ناشران هم انگیزه‌های خود را از دست می‌دهند و برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب فضای بهتری برای صنعت نشر ایجاد می‌کند تا کسب و کارها رونق داشته باشند.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم استفاده از تجارب صنف در برگزاری نمایشگاه گفت: انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی در این مدت به حوزه نشر و فروش آنلاین وارد شده‌اند و ضروری است که از تجربه‌های موفق آن‌ها در این کار استفاده شود تا ضریب خطا کمتر شود.

 

تورانیان درباره تجربه انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی در این زمینه توضیح داد: این انجمن وب‌سایتی را راه‌اندازی کرده و قرار است با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه مجازی کتاب دانشگاهی را در آن برای ناشران دانشگاهی برگزار کند در این زمینه ما طی فعالیت آزمایشی وب‌سایت به نکته‌های ارزشمندی دست پیدا کردیم که می‌تواند راهگشا باشد.

 

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم  بهمن ماه برگزار خواهد شد.