اخبار

عرض تسلیت به مناسبت درگذشت استاد منوچهر ستوده

منوچهر ستوده ایران­شناس و جغرافیدان مشهور ایرانی درگذشت...

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز                مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

اندیشمندی فرزانه از تبار فرهنگ و تاریخ ایران زمین، رخ در نقاب کشید.  

با گذشت بیش از  چند سال از فقدان ایرج افشار جای خالی او حس می­شد که امروز خبر درگذشت یکی همراهان شصت و اندی سالة او دکتر منوچهر ستوده ایران­شناس و جغرافیدان که بدون هیچ نقشه و برنامه‌ای با ایرج افشار به ایرانگردی می­پرداختند را شنیدیم که مایة تأثر و تألم است.

استاد منوچهر ستوده که زیر نظر اساتیدی چون سید محمد مشکات، علی اکبر شهابی، بدیع‌الزمان فروزانفر درس خواند و سال­ها عضویت در انجمن ایران‌شناسی را در کارنامه خود دارد. نخستین کتاب خود را با عنوان «فرهنگ گیلکی» در سلسله انتشارات انجمن ایران‌شناسی در سال ۱۳۳۲ انتشار داده است. فهرست کتاب‌های دکتر منوچهر ستوده که بیش از 50 جلد و تعداد مقالاتش تا به امروز به ۲۸۶ رسیده است نشانة دلبستگی ژرف و عمیق ایشان به تاریخ ، دامنه و پیشینة فرهنگ ایرانی است که از آن جمله کتاب « تاریخ گیلان و دیلمستان، از آستارا تا استرآباد» می­باشد که وی استان گیلان را از «ونه‌بین» آستارا (مرز بین گیلان و اردبیل) تا سرچشمه‌های رود کوچک «سورخانی» (مرز بین گیلان و مازندران) را سوار بر اسب و استر و گاهی با پای پیاده درنوردیده و آنچه را که از آثار باستانی از روزگاران که شامل آثار و بناهای تاریخی گیلان و مازندران و گلستان کهن به جا مانده، دیده‌اند و ضبط نموده وحاصلش مجموعه ده­جلدی ‌می­باشد.

منوچهر ستوده در تاریخ ۲۸ تیر ۱۲۹۲ در تهران متولد شد . در سال ۱۳۱۷ درجۀ لیسانس در رشتۀ ادبیات فارسی را دریافت کرد. در همین دوره در ادارۀ فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۲۹ از رسالهٔ دکتری خود دفاع کرد .  در سال ۱۳۳۰ بنا به دعوت انجمن فولبرایت برای سفر مطالعاتی به آمریکا رفت . در سال ۱۳۳۱ به عضویت جامعه ملی جغرافیای آمریکا درآمد؛ و در سال بعد به عضویت انجمن ایران‌شناسی درآمد. در سال‌های بعد آموختن زبان پهلوی را در محضر دکتر ابراهامیان آغاز کرد. در طی سال‌های بعد چندین سفر مطالعاتی به خارج از کشور داشت و ارتقاء به درجۀ استادیاری دانشگاه تهران و بعد دانشیاری و انتقال به دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران و عضویت در گروه تاریخ و سرانجام ارتقاء به درجۀ استادی در سال ۱۳۵۴ از جملۀ اتفاقات زندگی او در این سال‌ها بوده‌است.

سرای اهل قلم ضمن تسلیت به خانواده محترم آن مرحوم و عموم اهالی فرهنگ، از خداوند متعال برای آن فقید، علو درجات و برای بازماندگان صبر مسئلت دارد.

 

 


ايران، تهران، خيابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2، طبقه همکف، واحد اهل قلم
صندوق پستی : 1455-13145
كد پستي : 1315773411

تمامی حقوق این سایت متعلق به خانه کتاب است