یادها و یادگار ها

مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث مشهور به (م. امید) در 27 اسفند ماه 1307 هـ . ش در مشهد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و دوره متوسطه را در زادگاهش گذراند و در ۱۳۲۶ هـ .ش دوره هنرستان را در رشته آهنگری به پایان رسانید و در همین زمینه به کار مشغول شد.

در 1327هـ .ش در رشته ادبی در دبیرستان «شاهرضا» به تحصیل پرداخت. بعد به تهران آمد و به استخدام اداره آموزش روستایی تهران درآمد و برای تأسیس مدرسه امین آباد و تدریس در آن به ورامین رفت. در 1329هـ .ش در پلشت ورامین مشغول تدریس شد. در 1330هـ .ش به تهران آمد و کار معلمی را دنبال کرد. اخوان اهل شعر بود و نخستین دفتر شعرش را  با عنوان «ارغنون» در همان سال منتشر کرد. او به سیاست گرایش داشت ، از این رو در طول زندگی خود  چند بار به زندان افتاد و یک بار نیز به حومه کاشان تبعید شد. پس از واقعه  ۲۸ مرداد  1332هـ .ش از سیاست روی گردان شد ولی دوباره به فعالیت سیاسی روی آورد. در اردیبهشت 1332هـ .ش مدال طلای مسابقه شعر فستیوال جوانان دموکرات را دریافت کرد.  در ۱۳۳۳ هـ .ش بار دیگر به اتهام فعالیت سیاسی زندانی شد. پس از رهایی از زندان، با نیما یوشیج و شیوه سرایندگی او آشنا  گردید. در ۱۳۳۶ هـ .ش  در رادیو به کار پرداخت. در 1348هـ .ش  به تلویزیون خوزستان منتقل شد. در 1350هـ .ش مجموعه مقالات خود را منتشر کرد. در ۱۳۵۳ هـ .ش از خوزستان به تهران بازگشت و این بار در رادیو و تلویزیون ملی ایران به کار پرداخت. در ۱۳۵۶ هـ .ش در دانشگاه‌های تهران، ملی و تربیت معلم مشغول ‌تدریس شد. در  1358هـ .ش در سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی (فرانکلین سابق) به کار پرداخت و در 1360 هـ .ش بازنشسته شد. سرانجام در تهران درگذشت و طبق وصیتش  در توس در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.
شعر از نظر وی  محصول بیتابی انسان در لحظاتی است که در پرتو شعور نبوت قرار می‌گیرد و از نظر عقیدتی آمیزه‌ای از تاریخ ایران باستان و آراء عدالت‌خواهانه پدید می آورد.  اخوان در سرودن اشعار حماسی تبحر داشت. شعرهای وی در دهه‌های ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰ هـ .ش روزنه هنری تحولات فکری و اجتماعی زمان بود و بسیاری از جوانان روشنفکر و هنرمند آن روزگار با شعرهای او  نگرش جدیدی یافتند. هنر اخوان در ترکیب شعر کهن و سبک نیمایی و سوگ او بر گذشته، مجموعه‌ای به وجود آورد که خاص او بود و اثری عمیق در هم‌نسلان او و نسل‌های بعد گذاشت. شعر «زمستان» از شاهکارهای ادبی اوست که در دی ماه ۱۳۳۴ هـ .ش  سرود. آثار متعددی از این شاعر برجسته باقی مانده است که از آن جمله می‌توان به مجموعه اشعار «ارغنون»، «آخر شاهنامه»، «از این اوستا»، «منظومه شکار»، «پاییز در زندان»، «عاشقانه‌ها و کبود»، «بهترین امید»، «برگزیده اشعار»، «در حیاط کوچک پاییز در زندان»، «دوزخ اما  سرد»، « زندگی می‌گوید اما باز باید زیست...»، «ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم»، « شاملو مردی دوست داشتنی» و همچنین تألیفاتی چون «آورده اند که فردوسی...» (کتاب کودکان¬)، «درخت پیر و جنگل»، «پیر و پسرش» (قصه¬ای نه کوتاه برای بچه¬ها)، «نقیضه و نقیضه¬سازان» (بحث و تحقیق ادبی)، «بدعت‌ها و بدایع نیما یوشیج» و «عطا و لقای نیما یوشیج»  اشاره کرد.


ايران، تهران، خيابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2، طبقه همکف، واحد اهل قلم
صندوق پستی : 1455-13145
كد پستي : 1315773411

تمامی حقوق این سایت متعلق به خانه کتاب است