یادها و یادگار ها

فرهاد مهراد

فرهاد مهراد در 29 دی ماه 1322 هـ . ش در تهران متولد شد. پدرش رضا مهراد، کاردار ایران در کشورهای عربی بود.

فرهاد مهراد در 29 دی ماه 1322 هـ . ش در تهران متولد شد. پدرش رضا مهراد، کاردار ایران در کشورهای عربی بود. فرهاد تا ۸ سالگی که به همراه خانواده به تهران بازگشت در عراق زندگی می‌کرد.  برادر بزرگ فرهاد ویولن می‌نواخت. یکی از دوستان برادرش متوجه علاقه فرهاد به موسیقی شد و از خانواده فرهاد ‌خواست که سازی برای او تهیه کنند. با اصرار برادرش یک ویولن‌سل برای او تهیه کردند  و تمرینات فرهاد آغاز ‌شد. ولی عمر تمرینات ویولن‌سل از۳ جلسه فراتر نرفت و دست روزگار ساز او را شکست.
فرهاد بعد از ترک تحصیل در کلاس یازدهم با یک گروه نوازنده ارمنی آشنا ‌شد و با استفاده از سازهای آنان به صورت تجربی نواختن را ‌آموخت و مدتی بعد به عنوان نوازنده گیتار در همان گروه شروع به فعالیت ‌کرد. فرهاد دو سال نیز به انگلستان رفت و در آنجا با موسیقی پاپ آن سال‌های انگلستان آشنا شد.
وی پس از بازگشت به ایران برای نخستین اجرای موسیقی خود هتل ریمبو را انتخاب نمود و برای چند فیلم سینمایی ترانه هایی اجرا کرد.
فرهاد تا ۱۳۵۷ هـ .ش کنسرت‌های فراوانی برگزار نمود. در بهمن ماه ۱۳۵۷ هـ . ش هم‌زمان با انقلاب ترانه معروفش «وحدت» با شعری از سیاوش کسرایی را ضبط و منتشرکرد. او در ۱۳۷۴ هـ .ش اولین کنسرت بعد از انقلابش را در شهر کلن آلمان  اجرا کرد. در ۱۳۷۶ هـ .ش آلبوم « وحدت» - شامل ترانه‌های دهه پنجاه او – و در ۱۳۷۷هـ .ش  آلبوم «برف» را منتشر کرد. 
پس از انتشار آلبوم« برف » فرهاد درصدد تهیه آلبومی با نام «آمین» بود که ترانه‌هایی از کشورها و زبان‌های مختلف را در بر می‌گرفت. اما بیماری به او مجال نداد. فرهاد به بیماری هپاتیت  c مبتلا بود و در نتیجه عوارض کبدی ناشی از آن در خرداد ماه ۱۳۸۱ هـ . ش برای درمان به لیل در فرانسه رفت و در همان سال در سن ۵۹ سالگی درگذشت و در ۱۳ شهریور ماه در گورستان تیه در پاریس دفن شد. از جمله آلبوم های او می‌توان به «اسیر شب»، «آئینه‌ها (مسخ)»، «هفته خاکستری»، «وحدت»، «خواب در بیداری»، (چند ترانه فارسی و چند ترانه انگلیسی) و «برف» اشاره کرد. همچنین  آلبوم « فرهاد ۱۵۹» شامل مجموعه کامل آثار فرهاد می‌باشد.


ايران، تهران، خيابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2، طبقه همکف، واحد اهل قلم
صندوق پستی : 1455-13145
كد پستي : 1315773411

تمامی حقوق این سایت متعلق به خانه کتاب است